[et_social_follow icon_style="slide" icon_shape="rounded" icons_location="top" col_number="auto" counts="true" counts_num="0" total="true" outer_color="dark" network_names="true"]
VOJTECH JANKOVIČ

Vojtech Jankovič je projektový manažér a tímlíder, kouč, lektor a konzultant vzdelávania a osobnostného rozvoja, vysokoškolský pedagóg.

Vyštudoval matematiku a počítačovú grafiku. Po práci vedeckého pracovníka a vysokoškolského učiteľa sa presunul do oblasti softvérového inžinierstva, kde pracoval hlavne v pozícii projektového manažéra. Po mnohoročnej práci v oblasti riadenia veľkých softvérových projektov si uvedomil, že ďalšie pokračovanie v osobnom rozvoji je možné cestou lepšieho sebapoznania. Z toho vyplývala potreba skvalitnenia schopností pracovať nielen na obsahovej stránke vyvíjaných riešení, ale hlavne na zvyšovaní osobnostných kvalít ľudí a celých tímov. Preto sa rozhodol nasmerovať svoje kroky k programom sebarozvoja a rozvoja zručností práce s ľuďmi. Získané zručnosti využíval vo vlastnej manažérskej práci s jednotlivcami, neskôr na úrovni tímov, prípadne celej spoločnosti. Následne sa rozhodol venovať osobnostnému rozvoju aj profesionálne.

Venuje sa rozvoju tímov ako zložitého dynamického systému individualít. Pri tom sa zameriava – primárne v oblasti rozvoja jednotlivcov – na koučing, ktorý umožňuje zvýrazniť individualitu a silné stránky koučovaného a tým priniesť do tímov novú kvalitu. Rád podporuje iných v hľadaní ich vlastných riešení a rád je súčasťou tvorivého procesu, v ktorým hrá koučing bezpochyby významnú úlohu.

Vo voľnom čase rád športuje, číta knihy, pozerá filmy a vášnivo diskutuje s inšpiratívnymi ľuďmi. Jeho celoživotnou záľubou je filatelia.

PÁR OTÁZOK PRE…

 

  • Čo ti v tvojom poslaní / práci robí radosť?

Zažatie iskry uvedomenia a poznania a následná aktívna podpora, aby sa z iskry stal mohutný plameň kreativity a nadšenia, ktoré sa pretaví do dobrého riešenia. Vždy ma veľmi poteší, keď vidím, že žiak dokáže prekonať svojho učiteľa.

  • Čo ťa napadne prvé, keď ti niekto povie „rozvoj ľudí“?

Stále máme na sebe čo zlepšovať. A to platí pre každého bez výnimky, dokonca aj pre mňa!

  • Podporuješ rozvoj a inšpiráciu pre ľudí – čo inšpiruje najviac teba?

Skvelé myšlienky, no najmä ľudia z mäsa a kostí, ktorí dokážu prekročiť (alebo ešte lepšie preskočiť) svoj tieň, tí ktorí sa nespoliehajú len na svoj talent, ale neustále na sebe pracujú, lebo vedia, že ľudské schopnosti sú ako svaly, ktoré sa dajú trénovať a tým zlepšovať ich výkon.

  • Keď počuješ tím? S čím sú spojené prvé myšlienky?

Tímová chémia, komunikácia, rôznorodosť a synergia, no žiaľ aj naša tradičná „netímová“ kultúra (alebo tímová „nekultúra“), s ktorou sa len pomaly učíme zvádzať víťazné súboje. Našťastie sú tú nové generácie, ktoré dokážu otvoriť oči i mysle a s novou energiou sa dokážu inšpirovať pozitívnym nielen zo svojho blízkeho ale aj širokého okolia. Takže tím je pre mňa synergické spojenie skúseností a dobre nasmerovanej vitálnej energie nadšenia.

  • Ako na sebe pracuješ?

Pomaly, ale – verím, že – isto. Naučil som sa, že vízia je dobrá vec, no človeka môjho typu najviac posúvajú vpred malé každodenné pevné kroky správnym smerom. Tak sa snažím každý deň niečo zmeniť, naučiť, zlepšiť, pochopiť. A ak mám príležitosť, nielen u seba ale aj u ľudí, s ktorými sa stretávam a pracujem.

  • Aké sú aktuálne inšpiratívne tituly / zdroje, ktoré ťa ovplyvnili?

Titul olympijského víťaza je dosť inšpiratívny, no také ambície už nemám. Najsilnejšie zdroje čerpám od svojich kolegýň a kolegov v oblasti vzdelávania – keď vidím, čo dokážu, ako dokážu komunikovať a ako na sebe pracujú, snažím sa od nich učiť a popri tom (presnejšie spolu s nimi) sledovať okolitý zložitý svet a hľadať v ňom použiteľné zrnká pravdy.

  • Čo je pre teba v živote dôležité?

Mať pocit, že patrím do spoločnosti rozumných ľudí, ľudí, ktorí poznajú cenu priateľstva, vzájomnej spolupráce a podpory, cenu múdrosti a vzdelania. A tiež mať pocit, že som v tejto spoločnosti plne rešpektovaný, najmä za to, že dokážem prispieť k jej rozvoju.