“Jazz vyjadruje všetko, lásku, radosť, úzkosť… zároveň však aj konflikt, či hnev. Jedno bez druhého by sme totiž nevedeli rozoznať!”
Dave Brubeck / Jazzový pianista a skladateľ
Trocha netradične začínam svoj blog inou oblasťou, ako tou našou rozvojovou.
Na posledných business raňajkách Life Up k tímovej téme som čiastočne rozvírila hladinu diskusie mojím jednoduchým tvrdením, že každý tím potrebuje svojho traviča studne, či negativistu… alebo ako ho nazveme? Niekoho, kto vidí v každom možnom pokuse o novinku, zmenu či pozitívny pohľad na čokoľvek…zdroj negatívnej konšpirácie alebo jednoducho len vhodnú príležitosť si do čohokoľvek rypnúť. Prinajmenšom to môže slúžiť ako ideálny priestor na to byť v odpore.
Kde beriem odvahu mať takéto presvedčenie?
Okrem toho, že mi to ukazuje život a prax v čase? V tímoch, kde sme dlhšie pracovali na rôznych projektoch som postupne začala chápať dôležitosť role týchto členov tímu. Zároveň mnohé overené tímové teórie dávajú priestor úvahám na potrebu konfliktov ako dôležitého momentu vývoja.
Uveďme si aj iné, ako tie klasické otvorené, komunikačné prejavy negativistov na spoločných fórach: nechce chodiť na spoločné pivo, obedy, akcie… chodí na obedy sám alebo s inými ľuďmi mimo tímu, nezapája sa do spoločných gratulácií, nepotrebuje byť súčasťou čohokoľvek, čo je o zábave alebo “funny” situáciách v tíme. Neprijíma, nezaujíma sa o nových členov tímu, o novinkách a smeroch, ktoré sú v rámci odbornosti zdieľané členmi tímu / rieši si vlastné. V prípade teambuildingov, spoločných výjazdových porád a workshopov “nečakane” ochorie, nemôže, má dôležité iné, rodinné akcie alebo zdravotné dôvody. Zvykne poznamenať: “Priateľov mám mimo práce. Nepotrebujem chodiť na podobné akcie, chodím do práce pracovať.”
Tím to buď teatrálne odmieta, niekedy neguje, rieši to s manažérom, príp. s tým členovia tímu bojujú otvorene, či skryto. Napr. ho / ju úmyselne do spoločných aktivít nezaraďujú. Neinformuje o ničom novom, nereaguje rozhovorom na otázky.
Najdôležitejší fakt rozoznávania čo s tým je, či je negatívista konštruktívny, či deštruktívny? Môže pohľad negativistu upozorňovať niekedy aj na riziká? Alebo sú jeho komenty len negatívne hodnotiace a zbytočne dešktruktívne? Hodnotenie odpovede na tento fakt je buď v rukách šéfa, ideálne však celého tímu.
U šéfa tímu existuje niekoľko dôvodov, podľa ktorých to musí / mal by / môžeJ riešiť. Ak negativizmus ovplyvňuje tím ako celok, hodnoty firmy, klienta, meno firmy, produkt, niekoho konkrétneho v tíme je to v moci manažérskeho rozhodnutia, čo s tým urobí.
Tak prečo ho / ju tím teda vlastne potrebuje?
Ako v tíme, tak aj v živote to funguje totiž tak, že ak na niekoho ukazujem prstom, 4 zostávajúce prsty vedú smerom ku mne. Keď sa nad tým zamyslíme, môžeme to skúsiť aj otočiť: Čo pre to robím ja sám za seba, aby bol súčasťou tímu aj ten negativista? Čo robím ja preto, aby chcel byť súčasťou niečoho lepšieho, prínosnejšieho? Aký má mať motív sa pridať k tomu konštruktívnemu a pozitívnemu? Čo to ukazuje o mne? …keď mi na tom nezáleží, že prepojenie s ďalším kolegom mi nejako nefunguje? Čo ma to učí o tolerancii a práci na vzťahoch v mojom živote?
Nemôžeme sa všetci milovať, to je fakt, ale môžeme sa všetci rešpektovať a učiť sa jeden od druhého.
Taký travič studne hovorí veľa o zrelosti tímu. Ako to spolu máme? Čo sa nám deje, keď sme spolu? Čo by sme mohli urobiť, aby chcel byť našou súčasťou? Aby sme si vzájomne všetci rozumeli? Ak má hodnotové alebo iné vlastné dôvody, prečo nechce, ako rešpektujeme jeho / jej iné dôvody?
Negativista tiež ukazuje na potrebu otvorenosti a vyjasňovania citlivých tém v tímoch. Potrebu komunikácie, ako to kto vidíme. Ľuďom sa prirodzene do ťažkých tém nechce. Dôvody? – chýbajúca motivácia, potreba alebo niekedy aj nedostatočné zručnosti. Ako to skončí, keď to otvoríme? Kto to ukočíruje? Čo je v tom celom vlastne cieľ nášho tímu? A ide sa po podstate… to nebýva vždy “brnkačka” ísť hlbšie do postojovo – vzťahových tém. Niekedy to chce odvahu pomenovať zložité veci verejne?
Ak to však nechcem ako člen tímu riešiť, že je niekto mimo, tak mi to môže aj z nejakého dôvodu vyhovovať. Môže to byť o tom, že je fajn, že ten zlý nie som ja. Vyhovuje mi, že som súčasťou väčšej svorky – pocit ochrany (zákony prírody nepustia). Môže mi aj vyhovovať, že je menej pozornosti zameranej na iné dôležité skutočnosti, ktoré sa v tíme odohrávajú, čo sa ukáže až časom…. Negativista berie na seba v pohľadoch iných totiž veľa pozornosti. Však o čom by to potom na tej káve, či pive bolo? 🙂
Ponúkam na úvahu 3 jednoduché stratégie, s ktorými sa dá pracovať, ak to rieši tím alebo aj šéf v rámci tímu:
- Otvorená diskusia v tíme ako celku: čo je dôvod, že si / chceš byť mimo tímu? Si v odpore? Niečo ti nevyhovuje? Čo konkrétne? Čo s tým?
- Individuálne nastavenie zrkadla – ako ti v tom je, že si v odpore a mimo ostatných? Ako to chceš mať? Ako sa v tom celom cítiš? A čo myslíš, ako sa v tom cítia a ako to asi vidia ostatní?
- Prevencia cez pravidlá: spoločná diskusia o pravidlách vhodných pre všetkých. Ako to chceme mať a aké pravidlá nám pomôžu sa spoločne cítiť v tíme lepšie? A ako budeme rešpektovať to, ak to chce mať niekto inak, ako väčšina? Do akej miery to má vplyv na prácu, ciele, bežné činnosti, spoločný pracovný, či súkromný život?
K tímovým pravidlám by napr. mohlo patriť aj jedno také jednoduché, keď hovoríme o niekom čokoľvek, nemal by pre nás byť problém povedať to isté, ak by ten človek vedľa nás stál a bol súčasťou diskusie. Rovnako je vždy fajn hovoriť o iných hlavne vtedy, keď sa k tomu môžu vyjadriť.
Ako to teda chcete mať?
Naše každodenné, jednoduché maličkosti nás denne učia, ako sa viac rešpektovať a dávať priestor aj nepopulárnym témam. A keď už negatívne prichádza… ok – je to tu. Ktoré obavy, strachy, stereotypy, potreby rozvoja nám to ukazuje?!
Tím robia vzťahy. Vzťahy si vytvárajú ľudia. Ľudia robia tím.
Spýtajte sa na čokoľvek, čo tvorí tú skvelú chémiu tímu? Odpoviem na čo viem. Na čo nebudem vedieť, odpovede pohľadáme spolu.
Ďakujem za čas, ktorý ste so mnou strávili 🙂
Ľubica Takáčová
Najnovšie komentáre