[et_social_follow icon_style="slide" icon_shape="rounded" icons_location="top" col_number="auto" counts="true" counts_num="0" total="true" outer_color="dark" network_names="true"]

Počas koučovacích stretnutí, diskusií na tréningoch alebo s kolegami zažívam bežne rôzne úvahy o tom, čo všetko koučing poskytuje? Nakoľko sú úvahy rozmanité a názory ľudí ešte rozmanitejšie, nie je úplne mojím zámerom presviedčať Vás o efektivite a užitočnosti koučingu. Mám totiž domnienku, že už to všetci poznáte a povedzme si otvorene je to nespočetne veľa krát opakovaná “módna” téma.

Všetkým je Vám tiež asi známe, že koučing dáva príležitosti sa zastaviť a uvažovať nad tým, kto som, kde som, ako to mám, ako to môžem mať lepšie a čo sú všetko možnosti, čo s tým, aby som sa hýbal smerom, ktorý je pre mňa pre tento daný čas najlepší.

A ja by som si dnes rada pre túto úvahu vybrala z koučovacieho procesu ten kúzelný moment, v ktorom klient robí rozhodnutia, čo ďalej.. čo ide urobiť, ktoré kroky bude nasledovať?

Skúsim sa s Vami zamyslieť skôr nad tým, či a prečo koučing pomáha “robiť správne rozhodnutia”?
Špecifickosť osobnosti človeka podmieňuje niekoľko faktorov, ktoré nás robia výnimočnými. Napr. predispozície, genetika, intelekt, rodina, prostredie atď. a ešte niekoľko bodov, ktorých súhrn robí každého z nás neopakovateľnou bytosťou.
Dovolím si dodať ešte 2 body. Jedným z nich sú rozhodnutia a vôľa rozhodnutia nasledovať. Tieto 2 faktory vo veľkej miere pomáhajú túto výnimočnosť človeka naplno rozvinúť.

Ovplyvnená aj poznatkami z rôznych smerov humánnych vied mám potrebu sa s Vami podeliť o pohľad, ktorý moje tvrdenie podmieňuje.
Využijem teóriu o 10 000 hodinách tréningu a poctivého drilu v podaní Malcolma Gladwella, ktorý tvrdí, „že sa géniami nerodíme, ale sa nimi stávame“ (že vraj potrebujeme na to min. 10 000 hodín tréningu vo vybranej oblasti).
Ak teda chceme byť v niečom “výnimoční” máme čo robiť. Minimálne to zaberie veľa času a trpezlivosti.
To, či máme dostatočne veľa trpezlivosti závisí aj od toho, či sme schopní robiť správne rozhodnutia?
A tu je často ten moment zlomu. Prekonať vlastnú pohodlnosť a nebáť sa povedať okolnostiam a prekážkam :„vitaj aj vďaka Tebe sa učím, ako ísť ďalej…“:) V každom momente sa totiž rozhodujeme, idem do toho a pozriem sa na to ešte raz alebo sa mi nechce? Okamihy, v ktorých rozhodnutia robíme delia úspešných od menej úspešných, majstrov od bežných ľudí.

A tu práve prichádza na rad koučing. Nie je to všeliek, pomáha však človeku tvoriť, uchopiť svoje myšlienky a mať priestor uvažovať o svojich rozhodnutiach. Pomáha každému človeku, ktorý ku koučingu ako rozvojovému procesu pristupuje otvorene, robiť sám pre seba záväzky, ktoré rozhodnutiam pomáhajú.
Kouč Vás v tom celom len sprevádza a dáva pozor na to, aby ste na tej ceste udržali smer. Vďaka cielenému procesu Vám pomáha uchopiť myšlienky a urobiť z nich efektívne rozhodnutia. Vytvára s Vami tiež príležitosť sa zastaviť a porozmýšľať nad tým, čo Vám pomáha sa denne rozhodovať, ako postupovať a čo urobiť.

Môj osobný dodatok k tomu je:
Koučing Vám pomáha zvyšovať citlivosť voči sebe a rozmýšľať o tom, aké rozhodnutia v živote robím a do akej miery sú pre mňa pre tento čas tie najlepšie.

Koučing Vám pomáha uchopiť:
1. Cieľ (kam sa mám dostať, aké rozhodnutie urobím, čo je môj najlepší cieľ pre tento daný moment)
2. Disciplínu (kedy sa rozhodnem sa znova naštartovať a kedy potrebujem pomoc. Pohodlnosť je totiž prirodzená ľudská vlastnosť, ktorá zvádza. Nie nadarmo sa už od narodenia o nás starajú a nevieme bez pomoci fungovať. Pohodlnosť je nám vrodená! Disciplína je skôr získaný postoj, ktorý Vás môže doviesť k bodu č.1. Nezabudnite pritom prosím na číslo “10 000 hodín” a to je celkom dosť, či?:)
A k tomuto všetkému Vám pomáhajú Vaše…
3. Rozhodnutia (v každom okamihu Vám dávajú príležitosť sa buď zlepšiť alebo sa na to vykašľať. Len vy cítite v danom momente, či je to rozhodnutie správne alebo aj nie.)

V závere…. možno neprekvapím a možno ani nesklamem…!

Rozhodnutia, ktoré denne robíte Vás vedú smerom, ktorý si určujete. Či sú správne alebo nie, to viete vyhodnotiť niekedy hneď a niekedy s odstupom času. Či si však na ne urobíte priestor a poctivo porozmýšľate nad tým, kde ste a kam chcete ísť a porozmýšľate nad vlastnými rozhodnutiami je tiež len vo Vašich rukách. Mať koučovacie stretnutia ako možnosť z toho nezdrhnúť, ale vydržať vo svojich úvahách a mať v tomto smere pomoc je len výhodou!

Veľa správnych rozhodnutí nielen v rámci koučovacích stretnutí, ale hlavne v živote Vám praje

Ľubica Takáčová